بازاریابی – پویا سیستم مرکزی |فروشگاه ساز پویا |نرم افزار حسابداری|آنتی ویروس nod32-|طراحی وب سایت |سئو سایت |بهینه سازی سایت |هاست | دامین |تبلیغات گوگل
نماد اعتماد
آموزش نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
آذر ۱۴, ۱۳۹۶
فروشگاه اینترنتی
برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی به چه نیاز داریم
آذر ۱۶, ۱۳۹۶

بازاریابی

بازاریابی

بازاریابی

 

نواع بازاريابي الکترونيکي داراي تفاوت‌هاي بسياري با روش‌هاي سنتي است و مزايا و معايب مخصوص به خود را دارد.

به گزارش پايگاه خبري فناوري اطلاعات برسام و به نقل از ايسنا، بازاريابي الکترونيکي (E_Marketing)، زيرمجموعه‌اي از کسب و کار الکترونيکي (E_Business) است که با استفاده از واسطه الکترونيکي فعاليت‌هاي بازاريابي را انجام مي‌دهد و به سازمان کمک مي‌کند تا به اهداف مطلوب خود در حوزه‌ي بازاريابي دست يابد.

بازاريابي اينترنتي (Internet Marketing)، بازاريابي تعاملي (Interactive Marketing) و بازاريابي سيار (mobile Marketing)، انواعي از بازاريابي الکترونيکي هستند که در آن‌ها استفاده از برخي از پرکاربرد‌ترين واسطه‌هاي الکترونيکي براي بازاريابي محوريت دارد.

طبق آنچه که در کتاب تجارت الکترونيکي از طريق بهينه سازي موتورهاي جست‌وجو آمده است، برخي تفاوت‌هاي بازاريابي الکترونيکي با بازاريابي سنتي به اين ترتيب برشمرده شده است:

– بازاریابی رويکرد يک به يک: کاربران هدف، اغلب اينترنت را به صورت فردي مرورگري (browse) مي‌کنند، بنابراين پيام‌هاي بازاريابي را به شکل فردي دريافت مي‌کنند. اين ويژگي به ويژه در رده‌ بازاريابي جست‌وجوگري، پررنگ‌تر است.

– بازاریابی جذابيت براي علاقه‌مندي‌هاي خاص: بازاريابي اينترنتي، تلاش‌هاي بازاريابي را به جاي تمرکز بر يک حوزه‌ي جغرافيايي و جمعيت شناختي بر رفتارها يا علاقه‌مندي‌هاي ويژه متمرکز مي‌کند.

– مرزها و محدوديت‌هاي ناچيز براي ورود به اين حوزه: برخلاف بازاريابي سنتي که مستلزم به کارگيري منابع قابل توجه مالي و فيزيکي سازمان است، ورود به اين حوزه بازاریابی حتي با داشتن يک نشاني الکترونيکي نيز امکان‌پذير است.

– در دسترس‌بودن ?? ساعته، ? روز هفته، ??? روز سال

– قادر به برقراري درجه‌ي بالايي از تعاملات است.

– اندازه‌گيري همزمان عملکرد (ميزان موفقيت) تلاش‌هاي بازاريابي

– امکان توزيع آني و سريع با هزينه‌ي اندک در بازاریابی

– قابليت استفاده به‌طور همزمان و در ترکيب با فعاليت‌هاي بازاريابي سنتي

در حالت آرماني، بازاريابي برخط (آنلاين) و بازاریابی غيربرخط (آفلاين) يعني هر دو صورت بازاریابی الکترونيکي و بازاریابی سنتي را بايستي به صورت يکپارچه و مکمل به کار گرفت، در حالي که در واقعيت اغلب به صورت جداگانه و نامناسب انجام مي‌شوند.

برخي از مزاياي بازاريابي الکترونيکي به شرح زير است:

– کاهش در هزينه‌ها، به دليل خودکارسازي و استفاده از واسطه‌ي الکترونيکي

– قابليت و امکانات پاسخ‌گويي سريع، از سوي کاربران (مشتريان) و هم بازاريابان وجود خواهد داشت

– قابليت اندازه‌گيري و جمع‌آوري داده‌هاي مرتبط با عملکرد سامانه‌ي بازاريابي و به طور کلي کسب و کار افزايش مي‌يابد

– طبيعت رسانه الکترونيکي، به مصرف‌کنندگان فرصت جست‌وجو و خريد محصولات و خدمات را به شکل ساده‌تري مي‌دهد

– مزيت‌هاي رقابتي اينترنت به عنوان يک رسانه، مانند هزينه‌هاي پايين تبليغ بين‌المللي، ساختار منعطف فروش در بازار مقصد و … باعث مي‌شود براي فروش محصولات در بازارهاي جديد کاربرد داشته باشد

 

بازاریابی

بازاریابی

 

– شکل‌گيري محصول و خدمات جديدي که مي‌توان آنها را به وسيله‌ي اينترنت مبادله کرد، کاربردي نوآورانه محسوب مي‌شود که باعث شکل‌گيري محصولات جديدي در اين بخش شده است.

– امکان بازاريابي نفر به نفر

– افزايش تعاملات با مشتريان بالقوه که مي‌تواند به خريد يا ارائه‌ي خدمات منجر شود

برخي معايب نيز که در برخي منابع ذکر شده نيزبراي بازاريابي الکترونيکي اشاره شده است که از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

– وابستگي شديد به فن‌آوري در عين حال، عدم نفوذ فن‌آوري در بسياري از جوامع و بازارهاي هدف

– پنهان از ديد خريدار، عدم توانايي در لمس، بوکردن، چشيدن يا امتحان‌ کردن (پروکردن)

– کالاهاي ملموس، بازاريابي و به طور کلي خريد بر خط را با دشواري روبه‌رو مي‌کند

– مسائل امنيت و محرمانگي

– هزينه‌هاي بالاي نگهداري به دليل تغييرات شديد محيطي (فن‌آوري و رقبا)

– شفافيت زياد قيمت‌گذاري که منجر به جنگ قيمت مي‌شود

– به دليل از بين‌رفتن مرزهاي منطقه‌اي و جغرافيايي، رقابت جهاني خواهد بود و شرکت‌ها در اين محيط با رقبايي از هر اندازه و باهر امکاناتي روبه‌رو هستند

بازاريابي الکترونيکي را مي‌توان در مدل‌هاي کسب و کار مختلفي پياده‌سازي کرد، از جمله مدل کسب و کار تجارت الکترونيکي، که در آن کالاها را مسقيما به مصرف‌کنندگان مي‌فروشند، مدل کسب و کار انتشاراتي (publishing) که به معناي فروش تبليغات است و وبگاه‌هاي رهنمون‌گر که اين کسب و کارها، از طريق رهنمون‌سازي بازديد‌کننده‌اي که بازديد وي منجر به خريد مي‌شود به ساير وبگاه‌ها درآمد کسب مي‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *